W ramach współpracy z Finamax przygotowaliśmy dla naszych Klientów symulację możliwości uzyskania kredytu dla dwóch różnych mieszkań dostępnych w naszej inwestycji Klukowska 54.
CZY W OBECNYCH CZASACH KUPOWANIE MIESZKANIA NA KREDYT TO DOBRY POMYSŁ?
A JEŚLI KTOŚ ZDECYDUJE SIĘ NA TAKIE ROZWIĄZANIE, CZY OTRZYMANIE KREDYTU HIPOTECZNEGO JEST W OGÓLE MOŻLIWE?
Czytając i słuchając różnych informacji medialnych, mogłoby się wydawać że odpowiedź na powyższe pytanie jest dość oczywista. Jednak nie ma jednakowej odpowiedzi dla wszystkich.
Jakie przesłanki rynkowe warto wziąć pod uwagę? Jak to jest obecnie z przyznawalnością kredytów?
Zobaczmy najpierw o jakich kwotach miesięcznego obciążenia obecnie mówimy na przykładzie konkretnych mieszkań wybranych z inwestycji Syrena Invest.
Mieszkanie nr 10 o powierzchni 44,15 m2 wraz z garażem oraz komórką lokatorską kosztuje łącznie 530.065,-PLN.
Mieszkanie nr 53 o powierzchni użytkowej 55,32 m2 wraz z garażem i komórką lokatorską kosztuje łącznie 631.924,-PLN.
Jaka, w przypadku tych mieszkań, byłaby wysokość rat kredytowych? Oczywiście, to zależy od kilku czynników takich jak – wysokość wkładu własnego klienta, okresu kredytowania, warunków cenowych uzyskanych w banku, rodzaju zastosowanego oprocentowania itd. Zobaczmy zatem przynajmniej orientacyjnie dwa warianty przy każdym z tych mieszkań przy wkładzie klienta 20% oraz 50%.
Zdolność kredytową sprawdzą Państwo nieodpłatnie kontaktując się z Panią Beatą Czernicką (tel. 660 664 303, e-mail: beata.czernicka@finamax.pl)
Mieszkanie nr 10:
Wkład własny klienta 20% – rata kredytowa ok. 3.300,-PLN
Wkład własny klienta 50% – rata kredytowa ok. 2.050,-PLN
Mieszkanie nr 53:
Wkład własny klienta 20% – rata kredytowa ok. 4.000,-PLN
Wkład własny klienta 50% – rata kredytowa ok. 2.500,-PLN
*** orientacyjne kwoty rat wyliczone na podstawie obecnie obowiązujących w bankach ofert kredytów hipotecznych, przy uwzględnieniu wartości przykładowych mieszkań; 20% lub 50% udziału wkładu własnego klienta w transakcji. Podana wartość rat kredytowych to raty kapitałowo-odsetkowe obowiązujące po zakończeniu okresu budowy, nie zawierają żadnych kosztów dodatkowych i okołokredytowych oraz wyliczone na maksymalne okresy kredytowe dostępne obecnie w bankach. Przedstawione powyżej informacje o przykładowych ratach kredytowych nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Dokładne warunki kredytowe (w tym wysokość rat) są określane bezpośrednio przez każdy bank po rozpatrzeniu kompletnego wniosku kredytowego.
Czy to są wysokie obciążenia? Każdy oczywiście powinien na to pytanie odpowiedzieć sobie indywidualnie, w zależności od jego sytuacji – wysokości i stabilności swoich dochodów; czy oprócz tej powyższej raty mam jakieś inne zobowiązania kredytowe; czy gdyby zaistniała jakaś nieprzewidziana sytuacja, jak utrata pracy, to mam poduszkę finansową która da mi czas na znalezienie pracy albo moją „poduszką” może być współmałżonek/partner albo rodzice?
Na pewno poważnie powinni rozważyć rozwiązanie kredytowe osoby, które obecnie wynajmują mieszkanie, albo będą musieli za chwilę czegoś poszukać. Obecna sytuacja (napływ obywateli Ukrainy, niższa dostępność kredytów) spowodowała znaczne podwyżki czynszów za najem, które albo już Was dotknęły albo dotkną Was za chwilę. Skoro więc i tak macie spore miesięczne obciążenie, to może warto rozważyć czy zamiast najmu nie płacić raty kredytowej? Wówczas Wasze miesięczne obciążenie jest przynajmniej jakąś „formą inwestycji” w zakup nieruchomości.
Na pewno również trzeba w rozsądny sposób ustalić sobie wysokość miesięcznego obciążenia. Suma rat miesięcznych nie powinna przekraczać 40% Twoich dochodów netto. W ten sposób zabezpieczysz się przed dalszym wzrostem stóp procentowych albo przed innymi, nieprzewidzianymi wydatkami, które zazwyczaj się zdarzają.
No właśnie…wzrost stóp procentowych to bardzo gorący obecnie temat. Ile podwyżek jeszcze przed nami? O ile punktów procentowych jeszcze wzrosną? Nikt rozsądny raczej nie podejmie się konkretnej odpowiedzi na to pytanie, ale większość ekonomistów jest zgodnych że jakieś jeszcze powinny być, ale raczej powoli zbliżamy się do szczytu podwyżek. Może też na to wskazywać fakt, że banki w ostatnim czasie zaczęły obniżać ceny swoich ofert kredytowych ze stałą stopą procentową. Czy decydowałyby się na taki krok gdyby przewidywały że stopy jeszcze w najbliższym czasie mają mocno wzrosnąć?
Reasumując – każdy powinien zrobić sobie swoje podsumowanie „za i przeciw” takiemu rozwiązaniu. Naszym zdaniem odpowiedź nie jest aż tak jednoznaczna jak jest to przedstawiane w mediach. Rachunek ekonomiczny tak naprawdę zrobić jest najłatwiej, są jeszcze natomiast czasami rzeczy które wycenić czy oszacować znacznie trudniej np. swoją determinację do mieszkania bez rodziców czy teściów.
A CZY BANKI OBECNIE W OGÓLE UDZIELAJĄ KREDYTÓW HIPOTECZNYCH?
Oczywiście zdolność kredytowa klientów mocno spadła, ponieważ oprócz znaczącej podwyżki stóp procentowych w ostatnim czasie Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na banki obowiązek bardziej restrykcyjnego jej liczenia. Co spowodowało że nawet jak znajdzie się klient który jest zainteresowany zaciągnięciem kredytu, to zdarza się, że nie może uzyskać takiej kwoty kredytu jaką pierwotnie był zainteresowany. Do tego dochodzi również fakt, że samych chętnych na kredyt jest zdecydowanie mniej (bo wojna, inflacja, wysokie stopy itd.) co powoduje, że spadek udzielanych kredytów w bankach jest bardzo duży, co oczywiście dla banków na dłuższą metę jest bardzo niekorzystne. Co to powoduje? Chociażby to, że banki szukają sposobów na polepszenie liczenia zdolności kredytowej klientów tam gdzie mogą sobie na to pozwolić – np. poprzez luzowanie swojej polityki kredytowej. Co to oznacza w praktyce? Np. to, że część banków zaczęła uwzględniać w dochodach pozycje których wcześniej nie uwzględniała (np. 500+) albo liczy ten dochód w znacznie lepszy sposób niż jeszcze kilka miesięcy temu (dochody z najmu, umów cywilno-prawnych). Dodatkowo, słuchając sygnałów z rynku oraz komunikatów Prezesa NBP niektóre banki zaczęły w ostatnim czasie obniżać swoje stawki oprocentowania kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem. Tym samym, z jednej strony banki muszą przestrzegać zasad narzuconych im przez regulatorów rynku (KNF) i wprowadzać nowe bardziej restrykcyjne metody liczenia zdolności kredytowej, a z drugiej strony szukają sposobu na złagodzenie ich negatywnych skutków, no bo przecież banki muszą udzielać nowych kredytów żeby osiągać zyski.
Reasumując – oczywiście obecnie jest dużo trudniej uzyskać kredyt, niż jeszcze rok temu, czy choćby na początku obecnego roku. Nie oznacza to jednak, że banki zupełnie nie udzielają kredytów. Jeśli więc rozważasz, zastanawiasz się czy Cię stać i czy w ogóle masz szanse na kredyt, najlepiej spotkaj się z Ekspertem Kredytowym Finamax i przekonaj się. Szybko i bezpłatnie sprawdź swoją zdolność, zobacz jakie są rozwiązania, zagrożenia, możliwości. Na pewno będziesz miał więcej informacji, żeby podjąć najlepszą (dla siebie) decyzję.
➡️➡️➡️ zajrzyj na: https://www.syrenainvest.pl/realizacje/klukowska-targowek-w-sprzedazy/
🔴Ceny mieszkań już od 9️⃣ 3️⃣0️⃣0️⃣ zł / m2 🔴
Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Zadzwoń +48 882 119 122